День Конституції України: цікаві факти та привітання

Сьогодні, 28 червня, в Україні відзначають День Конституції України. Свято встановлене на честь дня підписання Основного закону 28 червня 1996 року.

konstitycija
Фото: Станислав Юрченко / RFE/RL

Цікаві факти:

 • Процес підготовки Конституції України зайняв на шість років – з 1990 по 1996 рік.
 • Протягом 1990–1996 рр. було запропоновано 15 проєктів Конституції України – від Конституційної комісії, політичних партій, науковців. Комуністи пропонували зберегти назву УРСР, відновити радянську форму правління, обмежити права президента і увійти в новий Союз. Крим міг би позбутися статусу автономії, якби була прийнята редакція Конгресу українських націоналістів.
 • Найбільш гострі дискусії точилися навколо питань розподілу повноважень між гілками влади, державної символіки, приватної власності, статусу Республіки Крим та російської мови.
 • Активний період роботи над документом зайняв три місяці. У березні 1996 року проєкт документа був винесений на обговорення Конституційної комісії і рекомендований до розгляду Верховною Радою України. 2 квітня проєкт Конституції внесли до порядку денного засідань, а після двох місяців доопрацювання проєкт прийняли у першому читанні. При підготовці до другого читання до документу внесли близько шести тисяч поправок. Усі три місяці комісія працювала над проєктом без вихідних з 9 ранку і до 10 вечора.
 • Засідання Верховної Ради України щодо прийняття Основного Закону тривало добу. 27 червня 1996 року парламент вирішив розглядати проєкт на одному засіданні без перерв. У результаті бурхливих дискусій за підсумками безперервної 24-годинної роботи депутатам вдалося узгодити всі положення документа. Голосування проводилося по кожній статті окремо і цілими розділами. Голосування за Конституцію України в цілому відбулося о 9:20 ранку 28 червня 1996 року.
 • «Є Конституція!», – такі були перші слова голови Верховної Ради України Олександра Мороза після прийняття Конституції 315 голосами.
 • 21 червня 1996 року було прийнято доповнення Олександра Мороза про виключне право народу визначати і змінювати конституційний лад і про те, що це право не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.
 • Конституція України могла бути не прийнята 28 червня, так як напередодні історичного засідання парламенту Президент України видав указ про проведення всеукраїнського референдуму 25 вересня 1996 року про прийняття нової Конституції України. Однак, після прийняття Конституції, цей указ був скасований.
 • Президент України Леонід Кучма не був присутній на доленосному засіданні парламенту, однак за кілька хвилин до остаточного прийняття депутатами Конституції прийшов до сесійної зали. Його прибуття народні депутати привітали оплесками. Леонід Кучма у своєму короткому виступі назвав прийняття Конституції історичною подією. Після безсонної ночі нардепам влаштували скромний банкет з цукерками і шампанським.
 • Міжнародне співтовариство схвалило Конституцію України, назвавши її однією з найдемократичніших у світі.
 • 22 серпня 2011 року у Києві була презентована перша мініатюрна Конституція України. Конституція в мініатюрі розміром 21х32 мм має 160 сторінок, на яких вручну були написані близько 9,5 тис. букв. Кожна з цих буков має розмір не більше 1 мм. Текст книги написаний індійської тушшю. Сама ж мініатюра виконана зі спеціального тонкого паперу. Міні-Конституція знаходиться в чохлі з зображенням герба. На створення мініатюри було витрачено близько 2 місяців. Вона передана в Музей книги і друкарства.
 • У 2019 році в мережі «Інтернет» з’явилася електронна Конституція України для дітей у вигляді коміксів. Авторами Конституції у коміксах стали брати Капранови, а художником – Олександр Костенко.
den’ konstitucii
28 червня 1996 року, Верховна рада України Фото: Укрінформ

Найкращі привітання:

З Днем Конституції України. Бажаю миру і процвітання країні, в якій ти будеш себе почувати впевненим, затребуваним, самореалізованим, повноправним і щасливим громадянином!

***

Вітаю з Днем Конституції України. Бажаю жити до вподоби, але без обмежень на право вибору, свободи слова і благородного вчинку. Нехай в країні буде порядок, а на душі — спокій і радість.

***

Вітаю з Днем Конституції України і від щирого серця бажаю завжди пишатися своєю країною і пам’ятати про свої права, поважати будь-який закон і вірно розуміти трактування будь-якого правила. Нехай Конституція забезпечує повноцінне життя і дає можливість самореалізації в цьому житті.

Як повідомляв "СтопКор" раніше, Мінкульт України за рішенням СБУ виключив Кіркорова з “чорного списку”.

Читати також:
Президент вніс до Ради законопроєкт про великий герб України
Поділитись


Джерело статті: “https://stopcor.org/den-konstytucziyi-ukrayiny-czikavi-fakty-ta-pryvitannya/”

До того как узнал правду о себе, был правдолюбом. (Б.Крутиер)